آشنایی با انواع فیبرهای مدارچاپی

فيبرهاى مدارچاپى به صورت يک لايه و دو لايه يا چند لايه ساخته می شوند. در فيبرهاى يک لايه فقط در يک طرف فيبر لايه مس وجود دارد. در اين روش ارتباط بين پايه هاى قطعات و هدايت جريان فقط در يک طرف انجام می شود و المان ها در طرف ديگر قرار می گيرند. در فيبرهاى دولايه در دو طرف فيبر لايه مسى وجود دارد. براى ارتباط پايه هاى قطعات از دوطرف فيبر استفاده می شود. فيبر دو لايه براى مدارهايى با ارتباط زياد استفاده می شود. همچنین در مدارهاى پيچيده الکترونيکى از فيبرهاى چند لايه استفاده می شود که داراى تکنولوژى پيشرفته اى هستند.

circuit board

برد مدار چاپی شامل مجموعه‌ای از مدارهای الکتریکی بوده که قطعات الکترونیکی مانند مقاومت، خازن و … بر روی آن مونتاژ شده و جهت استفاده در تجهیزات الکترونیکی بکار می‌رود. ماده خام تشکیل دهنده این بردها از متریال‌های مختلفی مانند فایبر، راجرز، تفلون، فلکسی بل و … ساخته شده و با ضخامت‌های 0.2 تا 3.2 میلی‌متر عرضه می‌گردند. استاندارد جهانی تولید بردهای مدار چاپی بر اساس استاندارد UL و IPC بوده و جهت طراحی این بردها عموما از نرم‌افزار Protel یا Altium Designer استفاده می‌گردد.

circuit boards

انواع فیبرهای مدارچاپی :

فیبرهای مدارچاپی از لحاظ مواد خام تشگیل دهنده و ضریب دی الکتریک به چندین مدل تقسیم می شوند.

فیبر فنولیک : از ترکیب لایه های کاغذ در محلول فنل ساخته می شود و رایج ترین نوع فیبر مدارچاپی می باشد .این فیبر به رنگ زرد پر رنگ و یا قهوه ای بوده و به راحتی سوراخ می شود. این فیبرها به صورت استاندارد در ضخامت هاى 1، 1.5 و 2 میلی متر ساخته می شوند و لایه مس روی آن بر اثر حرارت زیاد هویه، به راحتی جدا می شود و به همین دلیل در دستگاه های حساس و گرانقیمت استفاده نمی شود.

فیبر استخوانی

فایبر گلاس : کامپوزیتی از الیاف شیشه با مواد پلیمری است که از پشم شیشه به عنوان ماده ی تقویت کننده و از مواد پلیمری به عنوان مواد زمینه استفاده می‌شود. این فیبر تحمل حرارت زیاد را دارد و از نظر استحکام نیز مقاوم تر از فیبر فنولى است. چون ارتـباط بین پایـه هاى عنـاصر از پشت ایـن نـوع فـیبر دیـده می شود. مونتاژ مدار و بررسى آن هنگام تعمیر آسانتر است و به علت قدرت تحمل حرارت و استحکام این نوع فیبر، از آن در دستگاه هاى گران قیمت استفاده می شود.

فیبر فایبر گلاس

راجرز (rogers) : برد های راجرز بردهای خیلی نازک و با دی الکتریک بالا می باشند . شرکت راجرز مواد مختلفی با ویژگی ­های متنوع برای استانداردهای مختلف ارائه نموده است. ممکن است در یک برد چند لایه، از مواد مختلفی در لایه ­ها استفاده گردد.

راجرز

 آلومینیوم : انتقال حرارتی بهتر در بردهایی که حرارت بالایی تولید می­ کنند از مدارات چاپی آلومینیومی استفاده می­ شود. ساختار این نوع از مدار چاپی ها به این شکل است که یک لایه نازک رسانای حرارتی دیالکتریک ما بین فویل مسی و ماده آلومینیومی قرار دارد که وظیفه انتقال حرارت از سطح مدار چاپی را به سطح زیرین آلومینیومی دارد .

آلومینیومی

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *